MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer do 34 km od Krzeszowic. Pomysły spędzenie czasu w weekend 18 - 19 maja

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz pomysłu na niebanalną trasę spacerową z Krzeszowic? Oto nasze podpowiedzi, gdzie można się wybrać. Wybraliśmy 3 ciekawe trasy. Mają różny dystans, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 3 trasy na energetyzujący spacer w odległości do 34 km od Krzeszowic. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy spacerowe niedaleko Krzeszowic warto sprawdzić w weekend.

Spis treści

Trasy spacerowe z Krzeszowic

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 3 trasy spacerowe oddalonych maksymalnie o 34 km od Krzeszowic, które wypróbowali inni spacerowicze. Wybierz najlepszą dla siebie.

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 25 maja w Krzeszowicach ma być 25°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 71%.

🌳 Trasa spacerowa: Kalwaryjski szlak Wojciecha Weissa

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 5,51 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 50 min.
  • Przewyższenia: 85 m
  • Suma podejść: 115 m
  • Suma zejść: 43 m

Trasę spacerową mieszkańcom Krzeszowic poleca Szlaki_Malopolski

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, przy współpracy z Fundacją Muzeum Wojciecha Weissa i Małopolskim Instytutem Kultury wydało przewodnik po Kalwaryjskim Szlaku Wojciecha Weissa.

Kalwaryjski szlak Wojciecha Weissa to propozycja zwiedzania Kalwarii Zebrzydowskiej śladami Wojciecha Weissa i jego żony Aneri. Jest to szlak pieszo-samochodowy, składający się z dwóch pętli. Pętla A przeznaczona dla miłośników spacerów zachęca do wyprawy śladami Wojciecha Weissa po kalwaryjskich dróżkach. Pętla B prowadzi przez mniej znane zakątki Kalwarii Zebrzydowskiej i pobliskich Zebrzydowic, polecana jest turystom zmotoryzowanym.

Wojciech Weiss (1875-1950) był wybitnym malarzem i grafikiem, uczniem, profesorem i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Urodzony na emigracji w Rumunii, rozpoczął naukę we Lwowie, skąd przeniósł się do Krakowa i z miastem tym związał swoje życie. Drugim miejscem, które nierozerwalnie łączyło się z jego twórczością, była Kalwaria Zebrzydowska, gdzie szukając chwil odpoczynku od miejskiego gwaru, mieszkał i malował w domu otoczonym sadem przy ul. Jagiellońskiej.

(Cytat za: „Kalwaryjski szlak Wojciecha Weissa – przewodnik”

Niezbędne materiały do publikacji udostępniła Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa. Autorką tekstu przewodnika jest Zofia Weiss-Nowina Konopka, która w oparciu o źródła historyczne, jak i przekazy ustne mieszkańców miasta stworzyła interesującą opowieść o pobycie artysty w Kalwarii. Małopolski Instytut Kultury był partnerem merytorycznym projektu odpowiedzialnym za opracowanie merytoryczne i graficzne materiałów.

Przewodnik można otrzymać w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej (ul. Broniewskiego 3, Kalwaria Zebrzydowska) oraz w Małopolskim Instytucie Kultury (ul. Karmelicka 27, Kraków).

Opracowanie: Karolina Fidyk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Krakowski Szlak Świętych

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 25,39 km
  • Czas trwania spaceru: 8 godz. i 28 min.
  • Przewyższenia: 29 m
  • Suma podejść: 72 m
  • Suma zejść: 91 m

Trasę dla spacerowiczów z Krzeszowic poleca Szlaki_Malopolski

Krakowski Szlak Świętych to trasa miejska przygotowana specjalnie dla turystów – pielgrzymów. Trasa prowadzi przez 19 krakowskich kościołów i prezentuje miejsca związane z osobami uznanymi za święte lub błogosławione. Miejsca na szlaku oznaczone są specjalnymi tablicami, a turyści zainteresowani takim zwiedzaniem mają też do dyspozycji przewodnik w formacie PDF (do pobrania i wydrukowania).

Przybywając do Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa warto zwrócić uwagę na fakt, że o jego niezwykłości stanowią nie tylko zabytkowe budynki wpisane w 1978 r. na Pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoiste genius loci Kraków zawdzięcza przede wszystkich ludziom, którzy tu kiedyś żyli. Groby, niektórych z nich, ulokowane w dziewiętnastu przepięknych krakowskich kościołach, ułożyły się w „Krakowski Szlak Świętych” i zapraszają do kontemplacji nie tylko cudownej architektury miasta, ale też duchowych jego dziejów zapisanych życiem świętych biskupów, misjonarzy, kaznodziejów, królów i książąt, skromnych kapłanów, sióstr i braci zakonnych, a także tzw. ludzi świeckich.

Opracowanie: Karolina Fidyk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Dolina Sąspowska

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 4,79 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 54 min.
  • Przewyższenia: 77 m
  • Suma podejść: 229 m
  • Suma zejść: 300 m

Buzzer poleca trasę spacerowiczom z Krzeszowic

Świetna trasa na niedzielne popołudnie. Urocze miejsce w otulinie drzew i skałek. W dolince poczuć chłodniejszy klimat dlatego idealna trasa na upalne dni. Praktycznie na całej długości jest płasko. GPS pokazuje dużą różnicę wzniesień ale to są błędne wskazania. Trasę przeszliśmy z 1,5 rocznym dzieckiem w wózku zatrzymując się co chwilę na robienie zdjęć i zmianę pieluchy dlatego jej przejście zajęło nam prawie 2 godziny. Sam przeszedłem tę trasę w 40min idąc dość szybko i bez zatrzymywania się.
Zalety:

  • ładne widoczki, skałki strumyki
  • pełny relaks, cisza, śpiew ptaków i cykanie świerszczy mimo niedzielnego popołudnia w długi weekend spotkaliśmy na trasie około 15 osób.
  • na końcu trasy jest pełne zaplecze gastronomiczne (uwaga! tam już są tłumy ludzi).
  • trasę można pokonać wózkiem, ale trzeba mieć na uwadze, że droga miejscami jest bardzo kamienista i wyboista, miejscami błotnista. Jest kilka miejsc w których trzeba wózkiem jechać ostrożnie lub wręcz go przenieść np. na mostku który jest wąski. Brzmi może strasznie, ale w brew pozorom trasa jest łatwa do pokonania. Wózki typu parasolka moim zdaniem nie dadzą rady w tym terenie.
    Wady:
  • powrót jest tą samą drogą, można zrobić pętelkę ale jest ona dużo dłuższa i mniej atrakcyjna.
  • z godnie z ostrzeżeniami Ojcowskiego Parku Narodowego trasą nie należy przechadzać się w czasie porywistych podmuchów wiatru, burzy, oblodzeń gałęzi itd. ze względu na duże zagrożenie powalenia się drzew na trasę.

Z końca trasy jest dosłownie rzut kamieniem do kolejnych atrakcji takich jak: Bramy Krakowska, Jaskinia Łokietka, Jaskinia Ciemna, ruiny zamku w Ojcowie.

Gorąco polecam tę trasę, udanego wypoczynku!
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Przyda się na spacerze

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czy warto chodzić na spacery?

Spacerowanie przynosi efekty. Regularne spacery pomagają w walce ze stresem, a także pozytywnie wpływają na układ krążenia. Wpływają więc pozytywnie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Ruch to ważna część naszego życia, gdy chcemy dbać o zdrowie. Nie każdy ma czas i ochotę na uprawianie sportu. Spacerowanie to prosta forma aktywności i dobra alternatywa dla wszystkich, którzy nie przepadają za sportem. Oczywiście, jeśli jesteś osobą aktywną sportowo, spacery będą świetnym dopełnieniem.

Dbanie o odpowiednią dawkę ruchu powinno być szczególnie istotne dla osób, które mają siedzący tryb pracy. Wprowadź codziennie spacery do swoich planów, a zobaczysz ich pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.

Ile powinno się robić kroków dziennie?
WHO podaje, że dzienna dawka kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 - 8 000 kroków dziennie. Natomiast osoby z przewlekłymi chorobami od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Czy to dużo? Zależy dla kogo. Jeśli do tej pory nie zwracałeś uwagi na to i niewiele się ruszałeś, warto zacząć od krótkich spacerów i stopniowo zwiększać liczbę kroków, by się nie zniechęcić. Oczywiście im więcej kroków, tym więcej korzyści, jednak nie warto popadać w skrajności. Każdy ma czasem słabszy dzień lub gorzej się czuje. Nie zmuszaj się wtedy na siłę do zrobienia odpowiedniej liczby kroków. Jeśli twoje ciało domaga się regeneracji, pozwól sobie na to.

Chodzenie na spacery to świetny pomysł na spędzanie czasu z najbliższymi. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Umawiasz się regularnie na kawę z przyjaciółką? A może codziennie wieczorami siedzisz przed telewizorem z drugą połówką? Spróbuj zaproponować inną formę spędzanie czasu i wyciągnij najbliższych na spacer, jeśli pogoda jest sprzyjająca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krzeszowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto