Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smoczy Szlak w Krakowie rozrasta się. Jeszcze w tym roku przybędzie dziesięć nowych smoczych postaci

Redakcja Kraków
Smoczy Szlak w Krakowie powstaje od jesieni 2023 roku. Kolejnych dziesięć miniatur w ramach tego projektu zostanie zamontowanych w najbliższych miesiącach
Smoczy Szlak w Krakowie powstaje od jesieni 2023 roku. Kolejnych dziesięć miniatur w ramach tego projektu zostanie zamontowanych w najbliższych miesiącach Anna Kaczmarz
Kraków niebawem wzbogaci się o dziesięć nowych miniaturowych rzeźb smoków, które dołączą do oryginalnego Smoczego Szlaku. Proces przetargowy na wykonanie postumentów i montaż figurek jest już w toku. Nowe smoki, reprezentujące różne profesje i charaktery, mają pojawić się w drugiej połowie 2024 roku, wzbogacając miejską przestrzeń o unikalne atrakcje nawiązujące do lokalnej kultury i historii.

Rozbudowa Smoczego Szlaku

Smoczy Szlak to projekt, który ma na celu nie tylko uatrakcyjnienie spacerów po Krakowie, ale także edukację poprzez zabawę i interakcję z dziełami sztuki. Każdy z nowych smoków będzie reprezentował inną dziedzinę życia lub zawód, co ma na celu podkreślenie różnorodności i bogactwa kulturowego miasta. Oczekuje się, że nowe figurki smoków, pojawią się w przestrzeni miejskiej w drugiej połowie 2024 roku.

Nowe postacie na Smoczym Szlaku

Wśród nowych smoczych postaci, które mają pojawić się na Smoczym Szlaku, znajdą się takie figury jak Smok Sportowiec, Smok z Metrem, czy Smok Lekarz. Każda z nich została zaprojektowana przez wybitnych artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prof. Jana Tutaja i dr Jacka Dudka, na podstawie projektów Andrzeja Mleczki i Edwarda Lutczyna.

Tym razem miejska przestrzeń wzbogaci się o dziesięć smoczych figurek. Będę to: Smok Sportowiec, Smok z Metrem, Smok z Literą K, Smok Żołnierz CK, Smok Lekarz, Smok Astronom, Smok Lajkonik, Smok „Emausowy”, Smok Fotograf, Smok Romantyk.

Nowe figurki, oprócz swojego niezaprzeczalnego waloru estetycznego, mają za zadanie przyciągnąć jeszcze większą liczbę turystów i mieszkańców do eksplorowania krakowskiego Smoczego Szlaku. Przedstawiając różne postacie, projekt podkreśla bogactwo historii i kultury Krakowa, jednocześnie wprowadzając element zabawy i edukacji do miejskiej przestrzeni.

Smoczy Szlak - nowa atrakcja Krakowa

Smoczy Szlak, tworzony od 2023 roku, to inicjatywa mieszkańców Krakowa, która szybko zyskała popularność i uznanie. Pomysłodawcami projektu są Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus, którzy chcieli w oryginalny sposób promować historię i kulturę miasta.

Na chwilę obecną, na Smoczym Szlaku znajduje się siedem miniaturowych smoków, każdy z nich opowiadający inną historię i wnoszący do przestrzeni miejskiej coś wyjątkowego. Spacerując szlakiem, można spotkać m.in. Smoka Turystę czy Smoka Filmowca, co jest doskonałą okazją do poznania miasta z nieco innej perspektywy.

- Idąc sprzed Smoczej Jamy w podnóża Wawelu na drugi Wisły czeka nas spotkanie ze Smokiem Turystą oraz Smokiem Geodetą. Spod Smoczej Jamy można też udać się bulwarami wiślanymi w stronę Rynku Głównego i ulicy Karmelickiej, aby następnie dotrzeć do parku Krakowskiego. Natrafimy wtedy: na Smoka z Mapą, Smoka Malarza, Smoka z Latawcem, Wodnego Smoka oraz Smoka Filmowca – opisują krakowscy urzędnicy.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto