Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Fajerwerki nie są tu mile widziane, choć dla gospodarki znaczą wiele. Krajowa pirotechnika warta jest ok. 700 mln złotych

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Aneta Zurek / Polska Press
W Krakowie Sylwestra na Rynku Głównym nie będzie. W zamian miasto zaprasza na bale i mniejsze imprezy noworoczne. Mimo to znajdą się pewnie tradycjonaliści chcący puszczać fajerwerki. Z pomocą dotyczącą tego jak to robić przychodzi Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. Zapewnia ona też, że polskie fajerwerki są bezpieczne, a ich rynkowa wartość oceniana jest na ok. 700 mln złotych rocznie.

-Z naszą akcją edukacyjną chcemy dotrzeć jak najszerzej. Wierzymy, że bezpieczeństwo i dobra zabawa mogą i muszą iść ze sobą w parze. W naszych działaniach zawsze promujemy świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Tak, by sprawiały one tylko radość, dawały poczucie piękna i estetyki – podkreśla Magdalena Rytel-Kuc, prezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej publikuje tuż przed okresem świątecznym osiem punktów, przy zachowaniu których można bezpiecznie bawić się fajerwerkami. Oto one:

  • Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji
  • Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. ZOO, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków
  • Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta
  • Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych
  • Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających
  • Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania. Widowisko możesz zawsze obejrzeć na imprezie plenerowej organizowanej przez Twoje miasto
  • Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób
  • Pamiętaj, że kupować i używać fajerwerków mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Nigdy nie pozwalaj dzieciom na odpalanie fajerwerków.

Szóstego punktu w Krakowie w tym roku nie zrealizujemy, ponieważ miasto ogłosiło, że Sylwestra na Rynku Głównym nie będzie.

-Osobiście uważam, że czas dużych imprez sylwestrowych na Rynku się skończył, skończyła się pewna epoka. Myślę, że tego typu huczna zabawa na Rynku Głównym powinna odejść do przeszłości nie tylko ze względów finansowych, ale również ze względu na całość tego przedsięwzięcia – które z roku na rok stawało się coraz bardziej przedsięwzięciem pokazującym tę gorszą stronę naszej natury – powiedział zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig.

W tym roku ma nie być też miejskich imprez sylwestrowych na Rynku Podgórskim i w alei Róż, organizowanych przed pandemią.

Jak w czasie Sylwestra zadbać o zwierzęta?
Jak tłumaczą eksperci, na sylwestrowy spacer z psem warto wybrać się jeszcze zanim rozpoczną się pokazy, np. do godziny 18.00. Wychodząc z domu na bal, warto zasłonić okna i zostawić zwierzakowi ulubione smakołyki i zabawki oraz ustronne miejsce. Jeśli podczas sylwestrowej nocy jesteśmy z naszym psem w domu warto np. włączyć telewizor – znajome dźwięki przytłumią odgłosy zabawy na zewnątrz. Pamiętajmy również, że wszelkie leki uspokajające należy zwierzęciu podawać po konsultacji z lekarzem weterynarii.

"Alternatywnym rozwiązaniem są także ciche fajerwerki, które mogą być używane w pobliżu parków, miejsc zielonych lub przydomowych ogródkach – hałas przez nie generowany jest marginalny" - piszą eksperci.

Polska wśród światowych liderów branży pirotechnicznej

Polska to czwarty na świecie eksporter środków pirotechnicznych, a branża wypracowuje roczne zyski na poziomie 700 milionów złotych, z których legalnie odprowadza podatki do skarbu państwa. W kraju pracuje w tej branży około 30 tysięcy osób – w tym wysokiej klasy specjalistów od pirotechniki, a większość podmiotów działających na tym rynku to firmy rodzinne, działające lokalnie, np. w jednej lub co najwyżej kilku sąsiadujących ze sobą gminach.

Oczywiście z uwagi na fakt, iż fajerwerki są materiałami wybuchowymi, istnieje konieczność spełnienia bardzo restrykcyjnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa i ograniczeń dotyczących sprzedaży ich osobom niepełnoletnim. Zdaniem ekspertów, polscy producenci, importerzy i dystrybutorzy je spełniają, korzystając przy tym z najnowszych rozwiązań w zakresie nauki i techniki, co zapewnia, że oferowane przez nich produkty są bezpieczne.

Palenie szkodzi na mózg

od 18 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krzeszowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto