Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto aniołów tylko 30 minut drogi od Krakowa. Lanckorona pełna wyjątkowego klimatu XIX w. miasteczka idealna na majówkowy wyjazd za miasto

Arkadiusz Bar
Arkadiusz Bar
Lanckorona - Miasto Aniołów urzeka na wiosnę. Tu warto przyjechać na majówkę. Kliknij w galerię i zobacz zdjęcia!
Lanckorona - Miasto Aniołów urzeka na wiosnę. Tu warto przyjechać na majówkę. Kliknij w galerię i zobacz zdjęcia! Arkadiusz Bar
Lanckorona zwana Miastem Aniołów jest jak wehikuł czasu. Tylko 30 minut drogi od Krakowa, a można przenieść się w czasie do XIX-wiecznego miasteczka. Klimatyczne drewniane chaty, urocze kawiarnie, ciekawe muzea i odnowione ruiny zamku sprawiają, że Lanckorona idealnie nadaje się na szybki wypad za miasto. Przejdź do galerii zdjęć i zobacz, dlatego warto się tu wybrać na tegoroczną majówkę!

Spis treści

Kliknij w przycisk "Zobacz Galerię" i przenieś się w podróż po Lanckoronie. Przekonasz się, dlaczego warto odwiedzić to miejsce nie tylko na tegoroczną majówkę. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Lanckorona idealna na majówkę. Wiosna pachnie tu wyjątkowo

Wieś przypomina wielki, choć zamieszkały skansen. Pochyły rynek, wokół którego stoją pięknie odrestaurowane chałupy, kwitnące krzewy i kwiaty, klimatyczne alejki oraz wąskie ulice sprawiają, że klimat Lanckorony jest wyjątkowy. To takie miejsce, w którym czas biegnie wolniej. Można się tu zatrzymać i tak po prostu odpocząć, kojąc zmysły atmosferą dawnego miasteczka, które – co warto zaznaczyć – odegrało znaczącą rolę w historii. W Lanckoronie warto także odwiedzić odrestaurowany zamek, wypić pyszną kawę i zjeść doskonałe lody. W objęciu wiosny słynne Miasto Aniołów wygląda uroczo, o czym przekonacie się oglądając zdjęcia.

Lanckorona – największe atrakcje

Co warto zwiedzić w Lanckoronie i jakie są jej największe atrakcje? Odwiedźcie te miejsca nie tylko w majówkę! Oto nasze propozycje:

  • - Rynek
  • - Muzeum Etnograficzne Ziemi Lanckorońskiej
  • - Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela
  • - Ruiny zamku
  • - Drewniane wille
  • - Zaułek Animacji
  • - Lanckorońska ceramika oraz rękodzieło – w Lanckoronie znajdziemy wiele stoisk i chat pełnych rękodzieła i ceramiki. Warto ich poszukać
  • - Wyjątkowe kawiarnie zlokalizowane w strych, drewnianych chatach i willach

Lanckorona – „Miasto Aniołów”. I nie tylko!

Zaciekawiło Was, dlaczego Lanckorona jest nazywana miastem aniołów? Odpowiedź jest prosta. Ze względu na Festiwal Aniołów, który corocznie organizowany jest w okolicach świat Bożego Narodzenia. Festiwal zyskuje coraz większą popularność i polega na tym, że mieszkańcy oraz turyści przebierają się za anioły i w takich strojach spędzają czas. Cała miejscowość jest zaangażowana w akcję, co tworzy wyjątkowy klimat. W ramach festiwalu odbywa się anielski jarmark, warsztaty, wernisaże, wystawy, koncerty i konkursy. Można także skosztować „anielskich Przysmaków” prosto od lokalnych rolników.

Nie tylko samymi aniołami żyje jednak Lanckorona. Co roku, w weekend poprzedzający noc świętojańską, organizowany jest tutaj także Jarmark Świętojański. Jarmark trwa cały weekend i podobnie jak w przypadku Festiwalu Aniołów, cała miejscowość żyje jarmarkiem. Są organizowane wystawy artystów, wernisaże, koncerty i oczywiście stoiska z rozmaitymi rzeczami.

Lanckorona – krótka historia. Najważniejsze fakty

Lanckorona została założona za panowania Kazimierza III Wielkiego w latach 1361-1366. W tym czasie król postanowił wybudować także zamek, którego ruiny po dzisiejszy dzień górują nad Lanckoroną. W kolejnych latach miasto prosperowało całkiem dobrze, wykorzystując doskonałą lokalizację blisko Krakowa oraz malownicze położenie.

Ważne wydarzenia w dziejach Lanckorony miały miejsce w XVIII wieku, kiedy to szlachta polska mająca dość jarzma narzuconego przez Moskwę postanowiła się zbuntować i utworzyła konfederację barską. To właśnie tutaj miały miejsce dwie wielkie bitwy konfederatów barskich, w tym słynna „obrona Lanckorony” 20 i 21 lutego 1769 r, kiedy to konfederaci rozbili zdecydowanie silniejszą i liczniejszą armię rosyjską. Klęska przyszła jednak 23 maja 1771 r. W czasie tej bitwy wojska konfederatów zostały doszczętnie pokonane. Do dnia dzisiejszego istnieje w Lanckoronie mogiła, w której pochowano około 300 konfederatów poległych w bitwie stoczonej z wojskami rosyjskimi w 1771 r. Warto także dodać, że Lanckorona w latach 1366–1934 posiadała prawa miejskie.

Aktualnie Lanckorona jest miejscowością turystyczną, która przyciąga jak magnez wszystkich tych, którzy chcą poczuć klimat dawnego miasteczka, spędzić miło czas i odpocząć. Słowo spokój najlepiej opisuje stan, w który wprowadzi nas dzień spędzonych w Lanckoronie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Miasto aniołów tylko 30 minut drogi od Krakowa. Lanckorona pełna wyjątkowego klimatu XIX w. miasteczka idealna na majówkowy wyjazd za miasto - Gazeta Krakowska

Wróć na krzeszowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto