MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie na spacer do 34 km od Krzeszowic. Podpowiedzi ciekawych tras na weekend 15 - 16 czerwca

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za ciekawym pomysłem na ciekawą trasę spacerową z Krzeszowic? Nasze pomysły gdzie warto sie wybrać. Wybraliśmy 3 ciekawe propozycje. Mają różny dystans, dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 3 trasy na zdrowy spacer w odległości do 34 km od Krzeszowic. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy spacerowe niedaleko Krzeszowic przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Trasy spacerowe z Krzeszowic

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 3 trasy spacerowe w odległości do 34 km od Krzeszowic, które polecają inni spacerowicze. Wybierz najlepszą dla siebie.

Zanim wyruszysz w drogę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 22 czerwca w Krzeszowicach ma być 26°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 27%.

🌳 Trasa spacerowa: Nowoczesny Kraków sprzed pół wieku

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,3 km
  • Czas trwania spaceru: 46 min.
  • Przewyższenia: 4 m
  • Suma podejść: 5 m
  • Suma zejść: 4 m

Szlaki_Malopolski poleca trasę mieszkańcom Krzeszowic

Nowoczesny Kraków? Brzmi równie dziwnie jak sformułowanie „starożytna Gdynia”. W wypadku tego pierwszego miasta to jednak bynajmniej nie fałszywy oksymoron, ale jedna z jego jak najbardziej prawdziwych, choć mniej znanych twarzy. W całej Polsce, a nawet wśród większości krakowian, pokutuje stereotypowy obraz Krakowa jako miejsca wypełnionego głównie wiekowymi zabytkami, z największym w Europie średniowiecznym rynkiem, żydowskim Kazimierzem, z wieżami licznych kościołów, które wystrzeliwują w górę, wzbogacając malowniczo jego panoramę. Nie znaczy to jednak wcale, że stolica Małopolski to tylko Stare Miasto, zamknięte w słoju z formaliną i wystawione w gablocie ku uciesze turystów. Miasto królów polskich jest jednym z nielicznych w Polsce ośrodków, które stale się rozwijają, nie ominęła go więc (i nadal nie omija) nowoczesność, choć tej Kraków opierał się wyjątkowo długo. Wszystko przez szczególny splot okoliczności.

Opracowanie: Karolina Fidyk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Dolina Sąspowska

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 4,79 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 54 min.
  • Przewyższenia: 77 m
  • Suma podejść: 229 m
  • Suma zejść: 300 m

Spacerowiczom z Krzeszowic trasę poleca Buzzer

Świetna trasa na niedzielne popołudnie. Urocze miejsce w otulinie drzew i skałek. W dolince poczuć chłodniejszy klimat dlatego idealna trasa na upalne dni. Praktycznie na całej długości jest płasko. GPS pokazuje dużą różnicę wzniesień ale to są błędne wskazania. Trasę przeszliśmy z 1,5 rocznym dzieckiem w wózku zatrzymując się co chwilę na robienie zdjęć i zmianę pieluchy dlatego jej przejście zajęło nam prawie 2 godziny. Sam przeszedłem tę trasę w 40min idąc dość szybko i bez zatrzymywania się.
Zalety:

  • ładne widoczki, skałki strumyki
  • pełny relaks, cisza, śpiew ptaków i cykanie świerszczy mimo niedzielnego popołudnia w długi weekend spotkaliśmy na trasie około 15 osób.
  • na końcu trasy jest pełne zaplecze gastronomiczne (uwaga! tam już są tłumy ludzi).
  • trasę można pokonać wózkiem, ale trzeba mieć na uwadze, że droga miejscami jest bardzo kamienista i wyboista, miejscami błotnista. Jest kilka miejsc w których trzeba wózkiem jechać ostrożnie lub wręcz go przenieść np. na mostku który jest wąski. Brzmi może strasznie, ale w brew pozorom trasa jest łatwa do pokonania. Wózki typu parasolka moim zdaniem nie dadzą rady w tym terenie.
    Wady:
  • powrót jest tą samą drogą, można zrobić pętelkę ale jest ona dużo dłuższa i mniej atrakcyjna.
  • z godnie z ostrzeżeniami Ojcowskiego Parku Narodowego trasą nie należy przechadzać się w czasie porywistych podmuchów wiatru, burzy, oblodzeń gałęzi itd. ze względu na duże zagrożenie powalenia się drzew na trasę.

Z końca trasy jest dosłownie rzut kamieniem do kolejnych atrakcji takich jak: Bramy Krakowska, Jaskinia Łokietka, Jaskinia Ciemna, ruiny zamku w Ojcowie.

Gorąco polecam tę trasę, udanego wypoczynku!
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Rezerwat Skołczanka

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 10,14 km
  • Czas trwania spaceru: 3 godz. i 33 min.
  • Przewyższenia: 84 m
  • Suma podejść: 326 m
  • Suma zejść: 353 m

Trasę spacerową mieszkańcom Krzeszowic poleca Alli

Odjazd autobusu MPK 10:10 z przystanku Centrum Kongresowe ICE, przyjazd 10:33, na przystanek Bolesława Śmiałego. Od przystanku rozpoczyna się spacer za turystycznym znakiem niebieskimi. Pogoda słoneczna 26 stopni Celsjusza. Łatwe zalesione pagórki Uroczysko Wielkanoc i Uroczysko Kowadza. Z nostalgią mijam groby 500 pomordowanych Żydów, a na wzniesieniu leśny ołtarz MB. Tablice dydaktyczne opisują osobliwości rezerwatu. Dowiedziałem się, że kopiec mrówek z jednego mrowiska, w czasie masowego pojawienia się szkodników, może zniszczyć nawet 10 mln owadów. Leśna ścieżka, meandrując, prowadzi do końcowego przystanku MPK Tyniec Kamieniołom. Krótka asfaltowa droga, potem wzniesienie Grodzisko, a wałem Wisły osiąga się Opactwo Benedyktynów i po 15 minutach przystanek MPK Tyniec, meta spaceru.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Przyda się na spacerze

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czy warto chodzić na spacery?

Spacerowanie przynosi efekty. Regularne spacery pomagają w walce ze stresem, a także pozytywnie wpływają na układ krążenia. Wpływają więc pozytywnie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Ruch to ważna część naszego życia, gdy chcemy dbać o zdrowie. Nie każdy ma czas i ochotę na uprawianie sportu. Spacerowanie to prosta forma aktywności i dobra alternatywa dla wszystkich, którzy nie przepadają za sportem. Oczywiście, jeśli jesteś osobą aktywną sportowo, spacery będą świetnym dopełnieniem.

Dbanie o odpowiednią dawkę ruchu powinno być szczególnie istotne dla osób, które mają siedzący tryb pracy. Wprowadź codziennie spacery do swoich planów, a zobaczysz ich pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.

Ile powinno się robić kroków dziennie?
WHO podaje, że dzienna dawka kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 - 8 000 kroków dziennie. Natomiast osoby z przewlekłymi chorobami od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Czy to dużo? Zależy dla kogo. Jeśli do tej pory nie zwracałeś uwagi na to i niewiele się ruszałeś, warto zacząć od krótkich spacerów i stopniowo zwiększać liczbę kroków, by się nie zniechęcić. Oczywiście im więcej kroków, tym więcej korzyści, jednak nie warto popadać w skrajności. Każdy ma czasem słabszy dzień lub gorzej się czuje. Nie zmuszaj się wtedy na siłę do zrobienia odpowiedniej liczby kroków. Jeśli twoje ciało domaga się regeneracji, pozwól sobie na to.

Spacery to świetny pomysł na spędzanie czasu z najbliższymi. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Umawiasz się regularnie na kawę z przyjaciółką? A może codziennie wieczorami siedzisz przed telewizorem z drugą połówką? Spróbuj zaproponować inną formę spędzanie czasu i wyciągnij najbliższych na spacer, jeśli pogoda jest sprzyjająca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krzeszowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto